Odzież organiczna - Odzież ekologiczna

Tak też możesz dbać o swoje zdrowie i otoczenie

Rozmawiamy zazwyczaj o zdrowiu w kontekście odżywiania. Nie bez powodu. Nawyki żywieniowe i to co jemy ma kolosalne znaczenie dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Ostatnio dużo też się mówi o kosmetykach, w kontekście dodawanych do nich składników, które również mogą mieć wpływ na nasze zdrowie. Rzadko jednak mówi się o tym, że również nasza odzież wpływa na ogólny stan organizmu. Jednak czy można ubierać się zdrowo? Oczywiście. Być może nie zastanawiałaś się lub nie zastanawiałeś nad tym w jaki sposób powstaje odzież, którą nosisz każdego dnia. Jak dużo odzieży syntetycznej leżakuje w swojej szafie. Pewnie sporo, przynajmniej z większymi lub mniejszymi domieszkami. To nic innego jak czysta chemia, która stykając się z ciałem powolutku acz systematycznie do niego przenika i robi swoje. Jak sądzisz czy ten proces wspomaga Twoje zdrowie? Oczywiście, że nie. Być może powiesz: „Mnie to nie dotyczy bo noszę głównie odzież z bawełny„. I rzeczywiście odzież bawełnianą traktujemy jako naturalną, a więc w domyśle zdrowszą, ale czy faktycznie tak jest? Tu Cię zmartwię. Bawełna hodowana w konwencjonalny sposób, czyli masowo na skalę wielkiego przemysłu odzieżowego nie ma wiele wspólnego z ekologią i zdrowiem. Do jej hodowli wykorzystywane są olbrzymie ilości środków owadobójczych, pestycydów. Hodowla bawełny wykorzystuje około 20% całkowitego światowego zapotrzebowania na tego typu środki. Skoro tak, to odzież jaka powstaje z takiej bawełny jest przesiąknięta chemią do granic możliwości, a ta chemia dalej trafia do naszego organizmu powodując rozmaite problemy chociażby alergiczne, które mogą wyjść na światło dzienne po latach lub szybciej. To trochę tak jak z hodowlą kurczaków. Chcesz jeść zdrowy drób kupuj drożej od rolnika, a nie w markecie gdzie mięso jest nafaszerowane antybiotykami podawanymi zwierzętom gdy jeszcze żyły w kiepskich warunkach, po to aby rosły szybciej i dawały więcej mięsa. W przypadku odzieży bawełnianej temat jest analogiczny. Można kupować tańsze ciuchy i raczyć się zawartą w nich chemią, a można poszukać i znaleźć odzież z bawełny organicznej, która hodowana jest przez zwykłych rolników stosujących naturalne metody uprawy, a nie na korporacyjnych farmach ociekającymi chemikaliami, z których najbardziej toksyczne mogą doprowadzić do śmierci po samym tylko kontakcie ze skórą.

Znalazłam kilku producentów odzieży, którzy nastawieni są nie tylko i wyłącznie na zysk, ale także na ochronę środowiska, naszego zdrowia i jakości życia ludzi. Niestety nie ma tego dużo, ale najważniejsze, że jest. Mocno na tym polu przypadła mi do gustu duńska firma Neutral, która specjalizuje się tylko i wyłącznie w produkcji odzieży z bawełny organicznej.  Jej hodowla odbywa się na farmach zwykłych rolników przy wykorzystaniu naturalnych metod, co już na starcie czyni ją nieporównywalnie zdrowszą. Jednak w przypadku firmy Neutral działania mające na celu ochronę środowiska to nie tylko sposób uprawy jak ma to miejsce u wielu producentów podobnej odzieży. To także kolejne ważne dla nas działania dbające o środowisko takie jak np. to, że minimum 70% energii wykorzystanej w całym procesie produkcyjnym pochodzi z odnawialnych źródeł energii. W końcu także certyfikaty, które poświadczają, że ludzie pracujący przy produkcji są traktowani w sposób humanitarny, godziwy, mają ubezpieczenia itd… czego niestety bardzo często brak w przypadku odzieży tradycyjnej. Jeśli nie wiesz o czym piszę przeczytaj chociażby ten artykuł: „Tu ludzie są najmniej ważni…„. Zrozumiesz dokładnie o co chodzi.

Polecam zdecydowanie, ale niestety nie znajdziesz tego w każdym sklepie. Ja znalazłam na stronie Koszulki z własnym nadrukiem, gdzie można sobie tworzyć własne wzory nadruków. Jest odzież organiczna 🙂 Poniżej kilka wzorów związanych z dietetyką, które możesz sobie edytować i personalizować wedle własnych potrzeb. Żeby dotrzeć do odzieży organicznej Neutral musisz uruchomić narzędzie kreatora, a następnie z kategorii produktów wybrać „Premium (organiczna)”.

Luźniejszy krój - odzież organiczna

Jeśli jesteś na etapie zrzucania brzuszka raczej nie będziesz szukała obcisłych, przylegających koszulek. Coś luźniejszego prawda? Jeśli tak, to ten fason powinien Cię zadowolić. Koszulka naprawdę bardzo fajna. Sama mam ich kilka i noszą się super. Mają nieco dłuższe rękawki sięgające powyżej łokcia co dodaje jej jeszcze bardziej interesującego stylu. Dół jak widzisz zakończony lukiem z delikatnymi wcięciami po obu bokach. Większy dekolt.

Krój dopasowany - odzież organiczna

Jeśli już masz za sobą proces odchudzania, który finalnie sprawił, że masz figurę o jakiem marzyłaś w końcu możesz założyć coś podkreślającego Twoją wyjątkową figurę. Poniżej fason fit, który świetnie prezentuje się na szczupłych osobach. Jeśli jeszcze nie możesz jej założyć, niech to będzie dla Ciebie kolejna motywacja 🙂 

Dla dzieci - odzież organiczna

Nie można zapomnieć o naszych pociechach. Edukujmy je od samego początku. Tłumaczmy na czym polega zdrowy styl życia, w jaki sposób nawet tak drobnymi działaniami jak zakup koszulki można pomagać chronić nasze środowisko. Znacie to: czym skórka za młodu nasiąknie… Poza tym ubierając dzieciaki w tego typu certyfikowaną odzież organiczną także wpływamy realnie na ich zdrowie. To w przyszłości zaprocentuje. 

Oprócz powyżej wymienionych trzech koszulek znajdziecie także koszulki męskie i ma być tego jeszcze więcej. Każdy z powyższych wzorów można personalizować, czyli coś dodać własnego, zmienić kolory, położenie itd… Wystarczy kliknąć w przycisk Personalizuj pod wybraną koszulką i można się bawić. Możecie też wrzucić na koszulkę jakieś swoje pomysły, możliwości są praktycznie nieograniczone.

Najważniejsze w tym wszystkim jest jednak nasze zdrowie, środowisko i świadomość, że nie przykładamy ręki do wyzysku innych. Kupuj świadomie, żyj zdrowo, to hasło niech będzie podsumowaniem niniejszego artykułu!